HOGYAN VÁLASSZ FÉNYKARDOT?
Ezen az oldalon szeretnénk egy átfogó képet és iránymutatást adni, hogy milyen szempontok mentén érdemes kiválasztani a számodra megfelelő és ideális fénykardot/markolatot.
Természetesen ez rengeteg tényezőtől függhet, így a legfontosabbakat megpróbáltuk összegyűjteni.
I. Mire szeretnéd (elsősorban) használni a fénykardot?
1. Párbaj/vívás
Mit jelent az, hogy párbajkész fénykard?
- Elsősorban az anyaghasználatot jelenti, vagyis hogy a markolatok alumíniumból, a pengék pedig masszív, de egyben valamelyest rugalmas polikarbonátból vannak, így nem törnek el 1-2 összeütés után, mint az egyszerű műanyaból készült (általában elsősorban gyerekeknek szánt) játék/dísz fénykardok. Természetesen a polikarbonát pengék sem törhetetlenek, és az élettartamuk nagyban függ a használat jellegétől, gyakoriságától és módjától.
- Így alapvetően elmondható, hogy az oldalon elérhető összes fénykard valamilyen szinten (általánosságban) alkalmas párbajra, de nem feltétlen ideális rá mindegyik.
Mitől lesz egy fénykard ideális párbajra?
-
Legfőképp a markolat kialakításától, ami 3 fő szempontot foglal magába:
1. A markolat felületének kialakítása (mennyire kényelmes a fogása, pl. ne legyenek rajta kiálló elemek)
2. A penge mélysége a markolatba (minél mélyebben fekszik a penge a markolatba, annál stabilabb és alkalmasabb párbajra, a vékony nyakú markolatoknál a design-ból fakadóan rövid a pengemélység, mint pl. a Hero, Princess, Mentor, Savior és Prototype esetében)
3. A pengerögzítő csavarok száma és elhelyezkedése a markolaton (bár ez már kevésbé fontos, mert alapvetően akár 1db csavar is megfelelően rögzíti a pengét, de jó ha van több ponton rögzítési lehetőség, mindenesetre túlfeszíteni, túlhúzni nem szabad a csavart, mert kikoptathatja a menetet az összecsapások során) - A beépített elektronikai felszereltségtől, vagyis a hozzá tartozó penge típusától. A Multicolor verzióval felszerelt, "üres" pengéjű fénykardokat intenzív párbajra, míg a Proffie elektronikával felszerelt NeoPixel pengés fénykardokat maximum mérsékelt párbajra ajánljuk.
Mit jelent az intezív és a mérsékelt párbaj?
- Az intenzív párbaj alatt, angol kifejezéssel élve, a “full contact dueling”-et értjük, tehát amikor nagy erővel egymásnak ütődnek a fénykardok pengéi. Erre elsősorban az Alap felszereltségű Shoto, valamint a Multicolor elektronikával felszerelt fénykardokat ajánljuk.
- A mérsékelt párbaj alatt kisebb ütéseket, kontaktot értünk, és alapvetően a Proffie NeoPixel fénykardokat maximum ilyen párbajra ajánljuk (a NeoPixel pengében található LED-sor védelme érdekében, a teljes kard súlya/nehézsége, valamint a súlypont/súlyelosztás miatt is), továbbá a legélethűbb hang és fény effektek előhívására, ennek az élménynek az átélésére, forgatásra, cosplay-hez, és dísznek.
Mi a különbség a Multicolor és a Proffie NeoPixel között?
- A fenti videóban láthatod a két elektronika közötti különbséget a fényerő és a penge effektek tekintetében.
- A Multicolor felszereltségű fénykardoknál markolatba épített LED van, ez világítja meg az "üres" pengét.
- A Proffie NeoPixel felszereltségű fénykardok esetén a pengébe van építve egy LED sor.
- A különböző elektronikai felszereltségek funkcióiról készítettünk egy táblázatot a könnyű összehasonlíthatóság kedvéért:
Példák ideális markolatokra, intenzív párbajhoz (Multicolor felszereltséggel)
2. Cosplay/jelmez
- Ha alkalmanként farsangra, halloween-ra, illetve más eseményre öltöznél be, vagy esetleg gyakran jársz olyan jellegű rendezvényre, ahol be szoktak öltözni, akkor igazából bármelyik fénykard tökéletes lehet, akár Jedi vagy Sith karakter szeretnél lenni
II. Van kedvenc karaktered, vagy egy markolat design, ami tetszik?
Amennyiben a párbajozás nem szempont, akkor valószínűleg a fénykard markolat kinézete, kialakítása alapján érdemes választani, hogy Neked melyik tetszik, illetve ha van egy karakter, akihez kifejezetten kötődsz.
III. Van gyerekek számára is ideális fénykard?
- Természetesen a gyerekekre is gondoltunk, sőt mi több, vannak, amiket kifejezetten nekik ajánlunk
- A Light és Dark Shoto fénykardok például kisebb méretűek a normál méretű fénykardoknál, és súlyra is könnyebbek a könnyű kezelhetőség érdekében, továbbá pénztárcabarátak is, ezek a legolcsóbb fénykardok az oldalon